Лапушкіна, Н. П. Українське письменство Краматорська [Текст] : До 135-річчя м. Краматорська / Н. П. Лапушкіна. – Краматорськ, 2003. -84 с. – іл.

Читати книгу

Лапушкіна, Н. Василь Краматорський та літературний Краматорськ [Рукопис статті] / Н. Лапушкіна. – Краматорськ, 2007. – 7 с.

Читати рукопис

Наталія Лапушкіна

Лапушкіна Наталія Павлівна народилася 9 серпня 1981 року в Краматорську.

З 2001 року працювала вчителем української мови та літератури в ЗОШ № 25 м. Краматорська. У 2002 році закінчила з відзнакою Слов’янський державний педагогічний інститут, філологічний факультет за спеціальністю “Українська мова та література”. Наступного року – магістратуру Слов’янського державного педагогічного університету з тієї ж спеціальності.

2006 року вступила до аспірантури Луганського національного педагогічного університету ім. Тараса Шевченка – кафедра української літератури. Написала дисертаційне дослідження «Проза Сави Божка в літературному процесі 20-30-х років ХХ століття. Історична концепція та жанрові особливості».

Нині Наталія Лапушкіна – науковиця, кандидатка філологічних наук, працює доценткою кафедри української мови та літератури Донбаського державного педагогічного університету (м. Слов’янськ), а також викладачкою в секції “Українська література” обласної очно-заочної школи  для здібної молоді Донецької обласної МАН “Юний дослідник”. Має багато публікацій у наукових збірниках Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Кривого Рогу та ін.

Наталія Павлівна не тільки літературознавця, вона ще дуже активно займається краєзнавством. Краєзнавчою роботою почала цікавитися ще з 1997 року, коли школяркою навчалась у творчому об’єднанні МАН при Центрі позашкільної роботи під керівництвом Чумлякової Н.С. А зараз Наталія Павлівна вже входить до Краматорської міської організації Всеукраїнської спілки краєзнавців.

Наталія Лапушкіна любить своє місто. Їй цікаво розшукувати маловідомі сторінки його історії, знайомитися з творчістю письменників-земляків. Свої творчі пошуки вона направила на дослідження цікавого і важливого питання сьогодення – розвиток українознавства на терені Донеччини, у рідному Краматорську. Наталія Павлівна встановила, що українське слово тут звучало здавна, живе воно і сьогодні. Важко йому, як ніколи, нелегко його носіям. А воно ж таке милозвучне, таке рідне, тому що воно своє з дідів-прадідів, і заслуговує на довгу та щасливу долю.

2003 року вийшла в світ книга Наталії Лапушкіної  «Українське письменство Краматорська». Це розповідь про творчий і життєвий шлях письменників, доля яких невідривно пов’язана з історією міста Краматорська. Видання розкриває раніше недоступні широким колам читачів сторінки літератури рідного краю. Із здивуванням багато любителів художнього слова сприймають повідомлення про те, що у місті були і є люди, які  писали свої твори українською мовою.

У книзі вперше зроблено спробу об’єднати в одній роботі досягнення україномовних літераторів Краматорська з перших кроків літературного руху в нашому місті й до кінця ХХ ст.

Кразнавча дослідницька діяльність Наталії Лапушкіної була також націлена на творчість Василя Іваніва-Краматорського – краматорського  поета, що стояв біля витоків українського слова в Краматорську та організації літературного життя міста. Свою статтю, присвячену цій темі, Наталія Павлівна люб’язно надала нашій бібліотеці для публікації ще до її виходу, за що ми дуже вдячні авторці. Отож, публікуємо тут цю літературознавчу розвідку разом з вибраними поезіями Василя Іваніва-Краматорського для більш досконалого знайомства з його творчістю.