Йде травень крізь хвилини, дні і роки,

несе нащадкам спогади свої

Віртуальна книжкова виставка до Дня пам’яті й примирення

75-й річниці Перемоги присвячується…


Великий день переможної весни 1945 року все далі від нас в часі. І, на жаль, все менше живих серед тих, хто виборов для нас Перемогу в тій страшній війні. А скільки ж їх так і не повернулося … Але й через 75 років потому пам’ять про них та ті страшні події жива.  Їх подвиг є яскравим символом непохитної мужності й стійкості нашого народу, прикладом вірності й відданості своїй Батьківщині.

Пропонуємо вашій увазі книги про Другу світову війну, трагедію й подвиг нашого народу. Представлені на цій виставці документальні та художні видання про події тих років – це ніби підручник з історії, написаний не датами та мапами, а життями та переживаннями людей. Запрошуємо вас до знайомства  з книгами минулих років та новими виданнями з фондів нашої бібліотеки, що розкривають історичну правду про трагічні дні війни, змальовують образи учасників воєнних подій.

Вшануймо ж світлу пам’ять воїнів, що віддали життя, визволяючи рідну землю від фашистських поневолювачів!


Дорогами війни – дорогами безсмертя

“І живуть у пам’яті народу
Його вірні дочки і сини,
Ті, що не вернулися з походів
Грізної, великої війни.
Їх життя, їх помисли високі,
Котрим не судилось розцвісти,
Закликають мир ясний і спокій,
Як зіницю ока, берегти.”

                В. Симоненко «Память»

Співробітники Українського інституту національної пам`яті досліджують документи тієї доби. Дізнайтеся правду, яку приховували від нас!

Кривава правда з архівів КҐБ! Автор книжки — колишній директор архіву Служби безпеки України — відкриває документи, які було засекречено. Ви дізнаєтесь правду про радянський «бліцкриг» 1939 року.

Книга  хронологічно завершує 10-томну серію «Історія без цензури». Знання історії Другої Світової війни є запорукою розуміння сьогодення та завтрашнього дня.

У книзі розповідається про причини й перебіг польсько-українського збройного конфлікту на Волині у роки Другої світової війни. Автор наголошує, що в його розпалюванні були зацікавлені як гітлерівці, так і більшовики.

У виданні подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, фронтових операцій на території України, політики німецької окупаційної влади, життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, партизанської боротьби, становища військовополонених, стану економіки та дані про демографічні втрати українського народу в роки Другої світової війни.

       

Воєнна доба 1939-1945 рр., попри її широке висвітлення, й до сьогодні є часом, який ще потребує свого осмислення. Особливість цього дослідження – його узагальнюючий, підсумковий характер. Щоб об’єктивно і повно відтворити цю добу в історії України, автор широко використовує науковий доробок своїх попередників.

Ця книга – про одну з маловідомих сторінок історії Другої світової війни: сторінку людяності. Десятиріччями замовчувалося те, що зберігали люди в пам’яті й серцях, передавали із вуст в уста у сім’ях. Це пам’ять про добро і милосердя, співчуття і самопожертву – заради Людини в біді, нехай навіть вона, волею правителів, які розв’язують війни, опинилася на іншому боці фронту.

Велику увагу в книзі приділено висвітленню “української проблеми” напередодні і на початку Другої Світової війни, долі українських земель у 1939–1940 рр., участі українців у фінській кампанії, окупаційному режиму нацистів та їх союзників в Україні, українському визвольному рухові, діяльності підпілля і партизанів, взаєминам більшовицької влади і українського суспільства.


І пам’ять про війну нам книга оживляє

(Друга світова війна в художній літературі)

 

Сплять солдати в степах
Під волошковим небом Європи,
А розквітлому щастю немає ні меж, ні кінця.
Біля Волги й Дніпра заросли чебрецями окопи,
Тільки в шрамах солдатських печаляться наші серця”

                                                      Д. Луценко

Роман Івана Багряного присвячений українській молоді в роки Другої світової війни. В основу твору покладено неоднозначну історію української дивізії СС «Галичина». У липні 1944 р. під містом Броди на Львівщині було розбито німецьку армію, на боці якої воювала ця дивізія. Весь трагізм ситуації в тому, що українці воювали по різні сторони барикад, одне проти одного. Автор хотів показати, хто в дійсності немилосердно громив німців у тій фазі війни, чому загинула дивізія «Галичина», яка була сформована з українських юнаків.

Роман видатного українського письменника Олеся Гончара розповідає про студбатівців — членів добровільного студентського батальйону. Герої, студенти Харківського університету, на початку Німецько-Радянської війни полишають навчання і записуються добровольцями до армії, щоб захистити «спадщину людського духу», «життя в усій його цілості». В романі реалістично зображуються перші місяці війни.

Кіноповість Олександра Довженка «Україна в огні», присвячена подіям німецько-радянської війни на території України. Це історія полум’я, що охопило родину Запорожців та всю Україну, змусивши відправитись боронити рідну землю на фронт. “Ми б’ємось за те, чому нема ціни у всьому світі, — за Вкраїну”. Саме Україна прийняла на себе перші в СРСР удари німців; найстрашніші і найбільші битви відбувалися на її полях, і вся вона палала у вогні та стражданнях. Ці картини з жалем і болем, з жагучою ненавистю до ворогів змальовує автор.

До збірки творів видатного українського письменника – поета, прозаїка, драматурга, перекладача – Леоніда Первомайського (1908–1973) увійшли прозові твори воєнної тематики: роман “Дикий мед” (1963), повість “Чорний брід” (1968) і кілька оповідань. Усі ці твори є яскравими зразками психологічної прози. Для широкого читацького загалу.

1944 рік. Степове село, звідки тільки-но вибили німців. Та це й не село – купка землянок. І попелища на місці хат. Але від смерті, від журби й сліз люди поступово повертаються до життя: треба піднімати з руїн село, вирощувати хліб, допомагати фронтові. Жінки з лопатами виходять копати степ. Пастушок Вовка йде на полігон, де стоїть військова частина, і ось бойовий танк оре плугом забур’янене поле. Піднімаються стіни першої хати – то школа, хоч тісна, але школа. Починається життя, сповнене драматизму і трудової героїки. Про мужність матерів та дітей у цей нелегкий час і йдеться в гостросюжетній повісті В. Близнеця. (Читати текст твору повністю )

Події в книзі відомого австралійського автора розгортаються в нацистській Німеччині, напередодні початку Другої світової війни. Головна героїня – дев’ятирічна дівчинка Лізель, яка втратила свою родину. Її удочеряють нові батьки. У новій родині вона навчилася читати, і книги стають її справжньою пристрастю. Читання настільки важливо для Лізель, що коли нацисти почали палити багаття з шедеврів світової літератури, Лізель наважується красти ці книжки. Література дозволяє їй краще зрозуміти те, що відбувається в її країні і світі, вона розуміє де брехня, а де правда і може розібратися для себе, що є добро, а що зло.

Польський письменник Марцін Щигельський – один із тих, хто ризикнув показати дітям шматочок страшної дійсності. Герой його книжки – дев’ятирічний Рафал живе у Варшавському гетто зі своїм дідусем у часи Другої світової війни. Майже весь час він проводить на самоті й не пам’ятає життя до гетто – зоопарків, річок, лісів… І тільки маленька бібліотека відкриває йому таємничий світ за межами кількох вуличок. Повість отримала гран-прі ІІІ Літературного конкурсу імені А. Ліндґрен, перемогла у ХХ Літературному конкурсі в номінації “Дитяча книжка”, стала Книжкою Року для дітей 10–13 років у 2015 в Австрії та отримала чимало інших нагород.

Якщо це й детектив, то дійсно досить сумний. Чи можна ексгумувати вбитий талант? Хто винен у його загибелі? Наш земляк, письменник Вадим Пєунов, скрупульозно досліджує, як і за яких обставин це сталося, як трапилося, хто причетний до злочину, у якого, на жаль, глибокі корені. Роман у гостросюжетній, полемічній формі підіймає ряд гострих соціальних та морально-етичних проблем, які хвилюють наше суспільство в епоху гласності, коли плескає потік різноманітної інформації. Тема молоді і зв’язку поколінь — одна з провідних у книзі. (Читати текст книги повністю)


Друга Світова на теренах Донецького краю

Где только не живут однополчане
Давным-давно ушедшие в запас,
Но он и ныне снится им ночами –

Израненный руинами Донбасс.
У многих жизнь в далеком сорок третьем
У тех руин навек оборвалась,
Чтоб снова солнце улыбнулось детям –
И плыл в зарницах труженик Донбасс.
У и
х могил разлив цветов не вянет,
Над ними – обелиски, как наказ.
И нас, живых, сюда приводит память
О тех, кто защитил тебя, Донбасс.

Володимир Барсуков “Твои освободители, Донбасс!”

Ця книга Ольги Гладнєвої – художньо-документальний твір, створений на спогадах понад сотні ветеранів та «дітей війни», які проживають нині в містах: Донецьк, Дебальцеве, Мирноград, Іловайськ, Краматорськ, Лиман, Маріуполь, Попасне, Бахмут, Амвросіївка, Волноваха, Торецьк, Зугрес, Ясиновата, Харцизьк та інших містах Донецького краю, про пережите ними в сувору пору Другої Світової війни й післявоєнне лихоліття. (Читати фрагмент з книги)

В книзі розповідається про безприкладний героїзм і мужність воїнів під час Другої світової війни, про Донбаську наступальну операцію, в ході якої війська Південного і Південно-Західного фронтів влітку 1943 року розгромили гітлерівський «Міус-фронт» і виз­волили шахтарський край з неволі. Розрахована на широке коло читачів.

В основу цієї книги покладено фактичний матеріал, відомий авторам і підтверджений документами як вітчизняних, так і зарубіжних архівів, в тому числі німецьких, а також публікаціями в періодичній пресі, роботами вчених. Крім того, до неї увійшли вірші відомих донецьких і українських поетів, присвячені війні. Використано також фотографії, що збереглися в музеях, архівах і у приватних осіб, багато з яких раніше не публікувалися.

Цей художньо-документальний твір ґрунтується на спогадах більш ніж 80-ти «дітей воєнного часу», проживаючих тепер в містах: Харцизськ, Зугрес, Іловайськ, чиї трудові біографії тісно пов’язані з цими містами, з Донбасом. Книга розрахована на широке коло читачів й порушує не тільки питання війни і миру, соціальні, але й – моральності, психології, громадянства.

Книга – унікальне видання, де вперше зібрано повну інформацію про могили, в яких поховані воїни і мирне населення, що загинули під час Другої світової війни. Автор-упорядник Віктор Анденок – підполковник у відставці, який досліджує історію бойових дій в нашому регіоні 20 років. Він – учасник робіт з перепоховання останків воїнів, член регіонального об’єднання «Пошук» в Донецькій області. Книжка містить зведення поховань і опис кожної з могил з адресою її розташування, а також розповіді про оборону й звільнення населених пунктів.

Ця книга Володимира Браткова – документальні повісті про маловідомі подвиги донбасівців в роки Другої Світової війни. Збірник, до якого входить шість повістей, розповідає про героїчні подвиги наших земляків, які довгий час залишалися маловідомими широкому колу читачів.

У нарисах розповідається про мужність і відвагу бійців партизанських загонів, що діяли в місті Донецьк, розкриваються багато сторінок діяльності антифашистських підпільно-патріотичних груп і партизанських загонів в роки Другої світової війни на території Донецька. Книга розрахована на широке коло читачів.

Книга розповідає про геноцид єврейського населення Донецької області під час Другої Світової війни. У ній зроблена спроба відновити події важких днів окупації німецько-фашистськими загарбниками нашої області в 1941-1943 роках. Архівні матеріали, свідчення очевидців підтверджують факти масового знищення фашистами та їх посібниками наших земляків-євреїв. Світлій пам’яті безвинно загиблих жертв – розстріляних, повішених, померлих від голоду й тортур, скинутих в шурфи шахт, присвячена ця робота.

Додаткові матеріали: відеопанорама “Краматорськ у роки Другої Світової війни

“Спасибі вам, сивоголові,
Вітчизни-матері сини!
Немає правди у війні,

Вона лиш в мирі та любові.

О. Лупій

Пам’ятаймо, щоб ніколи не повторилося! Про війну написано не все…

Більше цікавих книг про Другу Світову війну, про героїзм наших воїнів ви можете знайти в фондах нашої бібліотеки.

Чекаємо вас після карантину!


∗ На виставці використані власні ресурси бібліотеки та матеріали з відкритих джерел