Ми працюємо для вас

9.00 — 18.00

Субота — вихідний

Неділя 9.00 — 17.00

Що потрібно знати про вакцинацію проти COVID-19?

Шановні користувачі! У Донецькій області оголошено «червоний» рівень епідемічної небезпеки. Кількість хворих на коронавірус значно зросла не тільки в нашому регіоні, а й по всій Україні.  Якщо ви хочете убезпечити себе та своїх рідних від захворювання – зробіть щеплення від COVID-19! 

ПАМ’ЯТАЙТЕ, НАЙКРАЩИЙ ЗАХИСТ ВІД ХВОРОБИ – ВАКЦИНАЦІЯ!

Вакцини проти COVID-19 критично важливі для стримування пандемії у поєднанні з ефективним тестуванням та застережними заходами, що вже застосовуються. Якщо ви ще вагаєтеся, то наша інформація допоможе вам отримати відповіді на деякі найпоширеніші запитання щодо вакцин від COVID-19.

Як працюють вакцини проти COVID-19?

Вакцини працюють, імітуючи збудника інфекції – віруси, бактерії або інші мікроорганізми, які можуть спричинити захворювання. Це «навчає» нашу імунну систему швидко та ефективно реагувати на збудник.

Як правило, через щеплення вводять ослаблену форму збудника інфекції, що дозволяє нашій імунній системі формувати пам’ять про неї. Таким чином, наша імунна система може швидко розпізнати та боротися з інфекцією, перш ніж людина захворіє. Саме так розробляються деякі сучасні вакцини проти COVID-19.

При розробці інших потенційних вакцин використовуються нові підходи: йдеться про так звані вакцини на основі матричної РНК, вони ж — мРНК-вакцини. Замість того щоб вводити антигени (речовини, які змушують нашу імунну систему виробляти антитіла), РНК та ДНК-вакцини дають нашому організму необхідний генетичний код, і наша імунна система виробляє антигени сама. Технологія мРНК-вакцин не нова: вчені її вивчали десятиліттями. мРНК-вакцини не містять живого вірусу і не втручаються в ДНК людини.

Чи є вакцина від коронавірусу безпечною?

В усьому світі Всесвітня організація охорни здоров’я (ВООЗ) координує низку незалежних технічних органів, які перевіряють безпеку вакцин до і навіть після їх запровадження. Вакцини, схвалені для використання ВООЗ, пройшли суворі тести та клінічні випробування, перш ніж показати, що вони безпечні та ефективні в подоланні пандемії. Незважаючи на те, що вакцини проти COVID-19 розробляються дуже швидко, вони зможуть отримати необхідні дозволи регуляторних органів, які контролюють безпеку та ефективність вакцин перед їх широким використанням, лише якщо вони відповідають суворим стандартам безпеки та ефективності.

Яку з вакцин проти COVID-19 краще обрати?

Усі вакцини, схвалені для використання ВООЗ, мають високу ефективність у запобіганні важкому перебігу захворювання на COVID-19, госпіталізації і смерті. Тому найкращою вакциною є та, що зараз доступна для вас!

Чи захищатимуть вакцини проти COVID-19 від нових варіантів вірусу?

Згідно із розрахунками ВООЗ, схвалені на сьогодні вакцини забезпечують щонайменше певний захист від нових варіантів вірусу.

Експерти в усьому світі безперервно вивчають, як нові мутації вірусу впливають на його поведінку й на ефективність вакцин проти COVID-19.

Якщо будь-яка з вакцин виявиться менш ефективною проти одного або кількох із цих варіантів, буде доцільно змінити її склад. Тоді вакцина буде дієвою і проти нових варіантів вірусу. У майбутньому, можливо, потрібно буде оновити схему вакцинації, наприклад, внести зміни у введення другої дози.

А тим часом важливо вакцинуватися та продовжувати вживати запобіжних заходів щодо поширення COVID-19, таких як дотримання фізичної дистанції, носіння масок, провітрювання приміщень, регулярне миття рук та звернення за медичною допомогою за появи перших симптомів, — це допоможе зменшити шанси того, що вірус мутуватиме.

Чи потрібно вакцинуватися тим, хто вже перехворів на COVID-19?

Так. Навіть якщо ви вже перехворіли на COVID-19, щеплення робити потрібно. Хоча в людей, котрі одужують від COVID-19, може виробитися природний імунітет до вірусу, поки невідомо, як довго і наскільки добре він захищатиме. Вакцини забезпечують надійніший захист.

Чи потрібно буде повторювати вакцинацію щороку?

Сьогодні маємо інформацію, що імунітет після щеплення від COVID-19 зберігається пів року. Варто враховувати, що вакцини створені нещодавно і їх іще продовжують досліджувати, зокрема вивчають імунітет, який вони формують. Можна навіть сказати, що ми всі є свідками цих досліджень.

Чи безпечне щеплення від COVID-19 для літніх людей, які часто мають хронічні захворювання?

Групою ризику щодо COVID-19 робить людей не вік, а те, що літні люди мають хронічні захворювання. Що більше їх, то більше людина потребує вакцинації від COVID-19 та грипу, пневмококової інфекції, щоб захиститися від тяжкого перебігу коронавірусного захворювання або ймовірної смерті від нього. Адже вже відомо, що пацієнти, у яких є діабет або інші захворювання, від COVID-19, на жаль, гинуть частіше і швидше, ніж люди без цих хвороб, і що лікувати їх набагато тяжче.

Вакцини від COVID-19 були винайдені передусім для людей літнього віку з усім їхнім «букетом» хронічних захворювань. Тож вакцинувати людей із хронічними захворюваннями безпечно. І робити це потрібно, щоб вони менше наражалися на ризик загинути через COVID-19.

У людини інкубаційний період COVID-19. Чи безпечною є вакцинація проти COVID-19 у такому разі?

Вакцинація під час хвороби чи інкубаційного періоду не збільшує ризик виникнення реакцій на вакцину та не впливає на тяжкість перебігу захворювання.

Чи треба перед вакцинацією від COVID-19 робити обстеження чи аналізи, наприклад, загальний аналіз сечі, крові або вимірювати тиск?

Ні, не потрібно. У жодній країні світу люди не здають аналізів перед проведенням вакцинації — ані рутинної, ані від COVID-19! Те саме стосується і вимірювання артеріального тиску: перед проведенням щеплення в цьому немає жодної потреби.

Які реакції на вакцину можуть бути?

Може бути підвищення температури, лихоманка, біль та/або почервоніння в місці ін’єкції після першої дози. Для деяких вакцин більш вираженою є реакція після введення другої дози. Одні вакцини викликають реакції у молодших людей, а інші — у старших.

Тяжка алергічна реакція — анафілактичний шок — на вакцину вкрай рідкісна. Вона може проявитися в перші секунди чи хвилини після щеплення. Саме тому вас попросять затриматися в пункті щеплення ще пів години, щоб у разі серйозної алергічної реакції (анафілактичного шоку) вам надали вчасну і правильну медичну допомогу.

Які вакцини сьогодні доступні в Україні?

Всесвітня організація охорони здоров’я схвалила для екстреного використання такі вакцини, що доступні в Україні:

AstraZeneca — це векторна вакцина, яку розробила шведсько-британська компанія AstraZeneca разом з Оксфордським університетом.

Вакцини AstraZeneca виготовляють в Європейському Союзі, Великобританії, Республіці Корея. Вакцина, яка вироблена за ліцензією в Індії, має назву Covishield.

Для повної імунізації, потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом 12 тижнів. Першу і другу дозу можна отримати вакциною AstraZeneca, виробленою на різних майданчиках, включно із субліцензійним виробництвом в Індії. Адже склад та технологія виготовлення вакцини ідентичні.

Comirnaty/Pfizer-BioNTech — це мРНК-вакцина проти COVID-19, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.

Для повної імунізації, потрібно отримати 2 дози з інтервалом 21-28 днів. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання.

CoronaVac / SinovacBiotech — інактивована вакцина, яку розробила китайська біофармацевтична компанія, що займається дослідженням, розробкою, виробництвом і продажем вакцин для захисту людини від інфекційних захворювань. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози з інтервалом у 14–28 днів. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного застосування.

Moderna — це мРНК-вакцина, розроблена американською фармацевтичною компанією Moderna. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання.

ВСЕ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ В УКРАЇНІ ТА ОТРИМАННЯ COVID-СЕРТИФІКАТІВ

Україна розпочала п’ятий етап вакцинації. Всі охочі можуть вакцинуватись у найближчому пункті щеплень чи центрі масової вакцинації. Щеплення — добровільні й безоплатні. Вакцинація ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби й рятує життя. Докладніше про вакцини та вакцинацію в Україні  ви можете дізнатися на спеціальному сайті “Все про вакцинацію від COVID-19 в Україні”. 

Усі, хто отримав щеплення від коронавірусу, мають право отримати спеціальні сертифікати, що підтверджують вакцинацію.

COVID-сертифікати

Це український документ, який використовується на території країни та приймається у всіх країнах Довірчої мережі еЗдоров’я ЄС. COVID-сертифікат має QR-код. може бути жовтим (видається після щеплення першою дозою, діє 120 днів) і зелений (видається після завершення курсу вакцинації, діє один рік). Сертифікат можна отримати у цифровому вигляді у застосунку чи на порталі Дія. Паперові сертифікати можна завантажити з порталу Дія та роздрукувати. Колір є умовним позначенням, спеціального паперу для друку цього сертифікату не потрібно!

Для отримання COVID-сертифікату в застосунку Дія потрібно оновити застосунок в AppStore або Google Play. Потім у застосунку Дія потрібно натиснути “Послуги”, вибрати пункт “COVIDсертифікати” та натиснути “Отримати сертифікат“. Далі Дія. Підписом підписати згоду на отримання даних з Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) до Дії — і все.

Щоб отримати COVID-сертифікат на вебпорталі Дія, слід зареєструватися або авторизуватися для входу у власний кабінет громадянина, ознайомтесь із згодою передачі даних та підписати її електронним цифровим підписом (КЕП), який, наприклад, можна отримати на сайті Приватбанку, в розділі Послуги – Бізнес.

На вашу електронну пошту надійде сповіщення, як тільки сертифікат буде готовий. Завантажити та роздрукувати його можна з кабінету громадянина, розділ “Послуги” — “Отримані документи”. Увага! Сертифікат можна створити тільки якщо в реєстрі є дані про два щеплення та вони внесені правильно.

ЦЕНТРИ МАСОВОЇ ВАКЦИНАЦІЇ В КРАМАТОРСЬКУ

1. ТЦ “Епіцентр” (вул. Марії Приймаченко, 14)
Працює кожного дня з 09:00 до 14:30, в суботу й неділю – з 09:00 до 14:30.
Телефон: 050-458-33-78.
2. Автовокзал «КРАМАТОРСЬК» (б-р. Машинобудівників, 28)
Працює кожного дня з 09:00 до 15:00.
Телефон: 050-458-33-78.
3. Залізничний вокзал (вул. Залізнична, 1 (Старе місто)
Працює кожного дня з 09:00 до 14:30.
Крім пунктів масової вакцинації, ви можете скористатися послугами центрів медико-санітарної допомоги свого району:
Центр первинної медико-санітарної допомоги №1:
вул. Леоніда Бикова, 15;
вул. Дніпровська, 17;
вул. Рилєєва, 11;
вул. Олекси Тихого, 17;
вул. Перша Горна, 10;
вул. Спартака, 4;
вул. Катерини Білокур, 1а;
вул. Волгодонська, 83.
Центр первинної медико-санітарної допомоги №2:
вул. Василя Стуса, 31 (два пункти).
Усі охочі можуть також записатися на вакцинацію за номером (050)357-07-05 та визначитись з місцем і датою її проведення.

Як я можу захистити себе й свою сім’ю, поки не отримаю можливість вакцинуватись від COVID-19?

Ось декілька запобіжних заходів, які ви та ваша родина можете вжити, щоб уникнути інфікування:

  • Часто мийте руки з милом і водою або протирайте їх розчином на спиртовій основі;
  • Дотримуйтесь фізичної дистанції у 2 метри з іншими людьми;
  • Якомога раніше звертайтеся за медичною допомогою, якщо у вас або дитини підвищена температура, кашель, утруднення дихання або інші симптоми COVID-19;
  • Уникайте людних місць, закритих приміщень з поганою вентиляцією та намагайтеся дотримуватися фізичної дистанції з іншими людьми в громадських місцях;
  • Носіть маски, коли перебуваєте в громадських місцях, де вірус може передаватися між людьми і де дотримуватися фізичної дистанції неможливо.
  • Добре провітрюйте всі приміщення.

 

 

Перейти до вмісту